Villa Rotonda – dom z Holandii

Goirle, miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna.
Niezwykłe połączenie tradycjonalizmu i możliwości nowoczesnej architektury.

Basen, sauna i jacuzzi to wyraźne oznaki luksusu tego miejsca, ale zacisze tego domu to przede wszystkim jego architektura.

Villa Rotonda została zaprojektowana przez młodych architektów Pieter i Thomas Bedaux, którzy kontynuują tradycję biura w Goirle, które powstało w 1930 roku załozone przez dziadka Jos Bedaux i przejętych przez ich ojca Bedaux Peer.

Od ulicy dom wygląda tradycyjnie, z ogrodu, jawi się jako miejsce otwarte i nowoczesne. Tradycyjny wygląd podyktowany jest planem zagospodarowania przestrzennego, w którym określono, dach, który wpisuje się w wiejskiej atmosferze z Goirle – atmosfera, nawiasem mówiąc, która została ustalona w znacznym stopniu dzięki pracy dziadka i ojca Bedaux. Z wyjątkiem dwóch dużych okien, dom jest zamknięty od głównej ulicy, chroniąc mieszkańców od zanieczyszczeń i hałasu spowodowanego przez ruch z pobliskiego ronda. Wyjaśnia to również nazwę domu, Villa Rotonda. Zamiast odniesienia do słynnej willi Andrea Palladio, w pobliżu Vicenza, Włochy, jest to ironiczny komentarz do domu zlokalizowanego obok ruchliwego ronda. Woda częściowo otaczająca dom wzmacnia jego prywatny i zamkniętych charakter, ot taka mała fosa. Prawie każdy pokój w domu ma widok na duży ogród. Dwóch młodych architektów osiągnęło optymalne połączenie dwóch światów, nowoczesnego i tradycyjnego, a tym samym udowodnili, że godnie idą w ślady swoich przodków.